About Us

There are over 30 sports and games in the Sri Lanka Air Force ranging from indoor sports, outdoor sports, and water sports to motor sports. Almost all of these sports have produced National level sportsmen and sportswomen who have brought credit to the Nation by winning/ participating at International events.

In addition to the creation of National level players from within the Ranks, the Sri Lanka Air Force has provided support for talented sportsmen and sportswomen of Sri Lanka by providing them employment, sports equipement, training facilities and sports nourishment enabling them to continue their sporting career. The Sri Lanka Air Force has also taken up newly introduced sports and games with the aim of assisting the National bodies of such sports to expand and popularize the sport in Sri Lanka.

The following key Officials of the respective sports bodies of the AFSC are the driving force behind the sportsmen and women of the Sri Lanka Air Force.

Aquatics
AVM CP Welikala
Wg Cdr RKP Udayakumara
Swimming (M)
Flt Lt PTR Chinthaka
Swimming (W)
Fg Off KVS Priyadarshana
Water Polo (M)
Flt Lt YMWGNCV Yatawara
Triathlon
Sqn Ldr JM Amman
Life Saving
Wg Cdr SGNUK Wickramasinghe
Archery
Gp Capt HU Wijeweera
Wg Cdr LP Dahanayke
Flt Lt GB Rathnayake
Athletics ( M )
Air Cdre MDAP Payoe
Gp Capt D Munasinghe
Flt Lt MAU Manikarachchi
Wg Cdr SV Premawardane
  Sqn Ldr HMDB Heenkenda
Athletics ( W )
Fg Off RMCS Rasnayake
Angampora
Air Cdre CB Labrooy
Wg Cdr DMR Dasanayake
Sqn Ldr HMK Nanda Kumara
Badminton
Gp Capt TADR Senanayake
Wg Cdr KAC Dias
Sqn Ldr BHKKA Senavirathne
Basketball (M)
AVM PDKT Jayasinghe
Wg Cdr RMA Perera
Sqn Ldr KMGHKH Dias
Basketball (W)
Fg Off Sewwandi
Billiards
Gp Capt YS Sooriyaarchchi
Gp Capt SD Kalubowila
Wg Cdr JG Jayalath
Bodybuilding
Gp Capt   SN Fernadopulle
Wg Cmdr SDTMK Siyambalapitiya
Flt Lt AMAM Seneviratne
Boxing (M)
Air Cdre DJC Weerakoon
Sqn Ldr MTM Safrask
Sqn Ldr DSCP Wijesinghe
Boxing (W)
Sqn Ldr RMSN Rathnayake
Baseball 
Gp Capt SK Senarathne
Wg Cdr CJ Hettiarachchi
Sqn Ldr SDDJ Ranasinghe
Air Cdre RS Biyanwila
Gp Capt HWMU Wijesinghe
Wg Cdr LDRP Gunawardena
Cricket (M)
Wg Cdr BKDM Sumanasekara
Cricket (W) Sqn Ldr SC Maduwela
Sqn Ldr WRD Dissanayake
Sqn Ldr EMCG Ekanayake
Cycling(M)
AVM HMSKB Kotakadeniya
Gp Capt LMSK Leelarathne
Wg Cmdr RADSJ Prasanna
  Wg Cmdr WCSR Perera
Cycling (W)
Sqn Ldr KKC Perera
      Fg Off KSD Anthani
Carrom
Wg Cdr VTS Sirimanna
Sqn Ldr HGNP Hurigolla
Fg Off WSDBotheju
Elle
Gp Capt RHKP Ranasinghe
Sqn Ldr JMLP Peiris
Sqn KMB Mendis
Hand Ball (M)
Air Cdre JA Nanayakkara
Sqn Ldr SMS Sampath Sri
Sqn Ldr WNAD Wijesuriya
Flt Lt IDH Maduranga
Handball (W)
Flt Lt MDM Jayasinghe
Hockey (M/W)
Air Cdre HM Abeysinghe
Wg Cmdr BGS Kularathne
Sqn Ldr HANNB  Etipola
Sqn Ldr LADW Lalinda
      Flt Lt RM Samaraweera
Hockey (W)
Flt Lt MWPB De Silva
Golf
AVM SK Pathirana
Air Cdre P  Ranasinghe
Sqn Ldr RSTS Fernando
Judo (M/W)
AVM KFR Fernando
Wg Cdr HMC Herath
Sqn Ldr LS Jayaweera
Sqn Ldr MP Weerasinghe
Judo (W)
Sqn Ldr ERU Perera
Kabaddi (M)
Air Cdre MD Rathnayake
Gp Capt PN Fernando
Flt Lt SUPK Linkan
Kabaddi (W)
Wg Cdr KKT Damayanthi
Karate (M)
Air Cdre MD Wasage
Sqn Ldr  VSK Dharmawardana
Sqn Ldr SS Mendis
 
Flt Lt LN Maduranga
Karate (W)
Fg Off LKLY Lekamwasam
      Sqn Ldr GGID Viraj
Motor Racing Sports
Air Cdre MD Rathnayake
Gp Capt MPA Mahawattage
Flt LT HGIRK Premarathne
      Fg Off SAKNS Sooriyarachchi
Netball & Throwball
Wg Cdr SNSN Dias
Flt Lt  LN Randeni
Plt Off CSW Jayasooriya
Para Jumping
Gp Capt C Wickramrathne
Sqn Ldr CS Piyasundara

Sqn Ldr MAV Gomes

Flt Lt Jayasundara (L.Off)

Rowing, Canoeing
and Kakyaing
Gp Capt SMSP Koswatta
Wg Cdr  A Hettiarachchi
Rowing (M)
Sqn Ldr  NP Perera
Canoeing and
Kakyaing (M)
Flt Lt TMNS Peiris
Rowing, Canoeing
and Kakyaing (W)
Fg Off MHK Abeysinghe
Rugger(M)
Gp Capt DCI Weerasooriya
Wg Cdr RMA Perera
Sqn Ldr MGJWRL Wickramarathana
Sqn Ldr WAAI Vithana
Rugger(W)

Flt Lt WPSP Wickramasingha

Flg Off PRS Rathnaweera (L.Off)

Soccer (M)
Gp Capt MJR Perera
Wg Cdr ADR Liyanaarachchi
Sqn Ldr HMTKK Herath
Soccer (W)
Flg Off BMHDK Aberathana (L.Off)
Shooting
AVM K Yahampath
Gp Capt GGWTK  Gunawardana

Sqn Ldr M Bandara

Flt Lt  EDMM Wijewickrama

Squash
Air Cdre SD Kotage
Sqn Ldr Geganage
Sqn Ldr OKNC Gunasekara
Tennis
Gp Capt TA Wimalaratne
Sqn Ldr MRM Hamza

Sqn Ldr GSP Kahandawalaarachchi

Flt Lt  SMMS Bandaranayaka

T/Tennis (M)
Air Cdre KAL Ranatunge
Wg Cdr DBV Weerasinghe
Flt Lt APRMS Abeysinghe
T/Tennis (W)
Sqn Ldr KWL Karunarathana (L.Off)
Taekwondo (M)
Air Cdre MRK Samarasinghe
Sqn Ldr KHDP Kasagala
Flg Off HDPP Dayananda (L.Off)
Taekwondo (W)
Plt Off  SGK Anuruddhika
Tug of War
Gp Capt KC Geethapriya
Wg Cdr WRDMI Wickramasinghe
Flt Lt ADH Salgadu
Volleyball (M)
Air Cdre RN Thilakasinghe
Wg Cdr MCM Fernando
Sqn Ldr HMHG Herth
Volleyball (W)
Sqn Ldr TLC Jayasinghe
Beach Volleyball
Flg Off WMGC Morayes (L.Off)
Weight Lifting (M)
AVM LHA Silva
Sqn Ldr Devendra
Flt Lt AGC Alawaththage
Weight Lifting (W)

Flt Lt RANA Rajapaksha

 Flg Off DWPY Witharana (L.Off)

Wushu (M)
Air Cdre HBDJ Karunaratne 
Wg Cdr GGRS Gunawardana
Flt Lt SPUK Senadeera
Wushu (W)
Sqn Ldr SPSK Meddegoda
Wrestling (M)
Air Cdre WMKSP Weerasinghe
Wg Cdr PE Gunawardana
Sqn Ldr  WGND Wewakumbura 
Flt Lt RPW Kumara
Wrestling (W)
Sqn ldr GK Waduge